Menu

Apple ukončil vývoj vlastního auta.

Od roku 2014 se Apple věnoval vývoji elektrického automobilu s autonomním řízením zvaného projekt Titan. Nicméně po deseti letech Apple překvapivě ukončil svou práci na tomto projektu. Mezi prvními, kdo se k této zprávě vyjádřil, byl ředitel Tesly Elon Musk. Sdílel informaci o ukončení projektu Titan na sociální síti X se salutujícím emoji a cigaretou. Musk rovněž prozradil, že v minulosti zvažoval prodej své automobilové společnosti právě firmě Apple.

Operativní ředitel Jeff Williams a viceprezident Kevin Lynch, odpovědný za vývoj automobilu, měli interně oznámit ukončení projektu, což bylo překvapením i pro samotné zaměstnance společnosti. Mnoho pracovníků ze stávajících 2 tisíc, kteří se projektu věnovali, bude převedeno do oblasti vývoje generativní umělé inteligence.

V průběhu projektu Titan docházelo ke změnám vedení i celkové strategie a vyskytly se komplikace spojené s tím, že vedení nemělo jasnou představu o vzhledu, nabídce a cílovém segmentu. Podle informací agentury  Bloomberg se původní plán týkal vytvoření vozidla s pátou, nejvyšší úrovní autonomie, které by neobsahovalo volant ani pedály, avšak od tohoto záměru se brzy upustilo. V průběhu času se přesto objevovaly různé zprávy o testování různých designů a konceptů od Applu, přičemž docházelo ke spekulacím, zda firma zamýšlí představit kompletní automobil nebo se spíše soustředí na vývoj systému pro autonomní řízení. Dle nejnovějších zpráv se však plány s autonomií postupně snižovaly a skončily mezi druhou a třetí úrovní, což je mírně pokročilejší stupeň autonomie, než je k dispozici ve vozech, na kterých pracuje Tesla. 

Posledním hřebíčkem do rakve projektu mohlo být výrazné zpomalení růstu trhu s elektrickými automobily. Důvody se přičítají nejen vysokým cenám a inflaci, ale také nedostatečné infrastruktuře pro nabíjení a krátkému dojezdu, což snižovalo počet zákazníků.

Lze tedy říci, že Apple se raději bude soustředit na AI.