V pátek byla zveřejněna listopadová inflace nejen v České republice, ale i ve Spojených státech. Inflace v ČR se zvýšila z říjnových 5,8 % na 6,0 %, ve Spojených státech z 6,2 % na 6,8 %. Budeme se věnovat oběma a jako první začneme Českou republikou.

ČNB byla mírou inflace překvapena, s důrazem na jádrovou inflaci, tedy rychlého zvýšení cen zboží a běžných služeb. Podle nedávného vyjádření Petra Krále, šéfa měnové sekce ČNB, inflace nevznikla obvyklým způsobem, ale byla nastartována ekonomickým šokem.
Jedná se například o snahu podnikatelů kompenzovat ztrátu tržeb zvýšením cen a ochotu spotřebitelů zvýšení akceptovat. Takový typ inflace se vyznačuje obvykle dlouhodobějším charakterem a větší setrvačností. Výrobci, obchodníci či poskytovatelé služeb takové situace rádi využijí. Z tohoto důvodů by zpomalení inflace bez externích zásahů (tj. výrazně zvýšené úrokové sazby) trvalo dlouho.
Dalším přispěvatelem je vývoj na globálních trzích, které je z velké části ovlivňováno problémy s výpadky subdodávek ve výrobních řetězcích, případně zvýšenou cenou ropy. Importovanou inflaci nejsme schopni ovlivnit. Petr Král věří v její rychlé zpomalení.

ČNB je rozhodnuta tlačit inflaci směrem dolů co nejvíce.
Spojené státy
Meziroční míra inflace dosáhla 6,8 % a dostala se na nejvyšší úroveň od roku 1982. Přitom úroveň inflace v tomto roce nebyla dosažena jejím růstem, ale šlo o snižování z vrcholu na úrovni 14,8 % v březnu 1980 – viz následující graf.

Dosažená inflace je větší než očekávaná a tím se stává nejvíce důležitým údajem ovlivňujícím zasedání Fedu v úterý a středu příštího týdne. Jedním z hlavních výstupů tohoto zasedání bude objem snížení kvantitativního uvolňování, který může být větší, než se doposud očekávalo. Inflace je tažena cenami energií, automobilů, potravin a nákladů na bydlení.
Z hlediska dalšího vývoje inflace ve Spojených státech je velmi zajímavé toto oznámení – změna váhy jednotlivých položek v koši používaném při výpočtu inflace podle výdajů za roky 2019 a 2020.

Pokud bude po určitou dobu zveřejňována míra inflace podle obou metod, porovnání bude velmi zajímavé.
Na závěr přidáváme porovnání vývoje míry inflace v České republice se Spojenými státy za desetileté období. Vzájemná korelace je průkazná.
