Před týdnem jsme psali o tom, že nás v týdnu čeká jedná velmi důležitá událost – zasedání Fedu. Ke snížení sazeb nedošlo, nicméně Fed vyslal jasný signál, že v případě potřeby je „cut“ možný.
K tomu se přidalo prohlášení Maria Dragiho, že Evropská centrální banka je v případě přetrvávající nízké inflace připravena vrátit se ke kvantitativnímu uvolňování včetně dalšího možného snížení sazeb.
Třetí důležitou událostí byl schválený a na poslední chvíli odvolaný útok na Írán.
Co bylo výsledkem?
Akcie ve Spojených státech se během týdne dostaly na historická maxima. První dvě události postačily k tomu, aby se index S&P 500 dostal na historické maximum. Bylo to páté historické maximum dosažené v letošním roce a index S&P 500 se poprvé dostal nad úroveň 2.950 bodů. Intradenní historické maximum nyní pochází z pátku minulého týdne. K dosažení hranice 3.000 bodů zbývají necelá 2 procenta.
Mimochodem, počet historických maxim dosažených v jednotlivých letech je velmi zajímavým ukazatelem. Na obrázku je přehled za posledních 90 let a můžete si všimnout, že i když jsou historická maxima častá, nejedná se o nic unikátního.
Dalším trhem s významným milníkem je trh dluhopisů. Akce jak ECB, tak i Fedu stlačila dolů úrokové sazby v řadě zemí. Na počátku minulého týdne se se záporným výnosem obchodovaly dluhopisy za přibližně 11,8 biliónu dolarů. Na konci minulého týdne záporného výnosu dosahovaly již dluhopisy v hodnotě přesahující hranici 13 biliónu dolarů.
K tomu se podívejte i na následující údaje o aktuálním výnosu desetiletých bondů:
• USA: 2,06%
• Německo: -0,32 %
• Rakousko: -0,04 %
• ČR: 1,53 %
Minulý týden se k zemím se záporným výnosem desetiletých bondů přidaly Rakousko, Švédsko a Francie. Nedaleko jsou Belgie s výnosem +0,08 % a Španělsko (+0,39 %). Česká republika zůstává jednou z mála evropských zemí s kladných nominálním výnosem desetiletých vládních dluhopisů.
Celkem 40 % bondů investičního ratingu (tedy nejen vládních) se obchoduje s výnosem pod 1 procento. Přitom každý čtvrtý se obchoduje se záporným výnosem.
Druhým bezpečným přístavem, po trhu vládních dluhopisů, je zlato. Jeho cena se dostala nad hranici 1.400 dolarů poprvé od září 2013, pěkně skok po skoku, přesně v souladu s výše zmíněnými událostmi minulého týdne. Čtyřprocentní týdenní růst jeho ceny je největší od roku 2016.
Výkyvů jsme ve fondu Charles Bridge využili k uzavření ziskových a otevření nových pozic.