Menu

Airbnb chystá IPO

Společnost Airbnb se chystá v příštím roce uvést své akcie na veřejné trhy. Airbnb je poslední velká technologická společnost neobchodovatelná na burze. Následuje tak příkladu společností jako jsou Lyft, Snap, nebo Uber, které měly IPO v nedávné minulosti. Ani jedna z těchto firem není zisková a Airbnb nebude výjimkou. Akcie těchto firem klesají, jako příklad uveďme vývoj ceny akcií společnosti Uber od IPO za 45 dolarů – viz přiložený graf.

Celkově zatím společnost získala podle údajů společnosti Crunchbase od soukromých investorů více než 4 miliardy dolarů. Při posledním vstupu privátních investorů byla společnost oceněna na 31 miliard dolarů. Pro srovnání – je to hodnota odpovídající kapitalizaci banky Credit Suisse nebo na dvojnásobek ocenění Deutsche Bank. Na druhou stranu je to méně, než vydá Microsoft na zpětné odkupy akcií.

Oznámení nebylo nijak bombastické – byla to jedna věta zveřejněná ve čtvrtek na webových stránkách společnosti – „Airbnb, Inc. announced today that it expects to become a publicly-traded company during 2020.“ Něco takovéto se neoznamuje tímto způsobem, působí to snahou zahladit hrozící únik informací a následné vyšetřování ze stravy SEC.

Nemusí se jednat o standardní IPO spojené se získáváním nového kapitálu. Společnost může „pouze“ uvést akcie na burzu a udělat je veřejně obchodovatelnými. Nedávno tento přístup použila například společnost Snap.

Podle údajů zveřejněných minulý týden vykázala společnost za uplynulé čtvrtletí tržby 1 miliardy dolarů, má 7 milionů nabídek na ubytování ve 100 tisících městech po celém světě.