Menu

15.855 korun za sekundu

Toto je výše deficit schváleného rozpočtu České republiky pro rok 2021. Pro zjednodušení jde o 500 miliard za rok 2021. Řada ekonomů ale výši deficitu považuje za zbytečně vysokou – podle jejich odhadů by stačil deficit o sto miliard méně.  Ve stávající variantě byla vytvořena rezerva, aby vláda v případě dodatečné potřeby nemusela opětovně žádat o schválení. I loňský deficit dosáhl 367 miliard, i když byl schválen do výše 500 miliard.

Toto je tabulka z webu ministerstva financí:

Původní varianta rozpočtu se schváleným schodkem 320 miliard nepočítala se snížením daní z příjmu fyzických osob, respektive zaměstnanců. Základem pro výpočet daně bude nově hrubá mzda, na rozdíl od dosud využívané superhrubé. K tomu se přidá navýšení slevy na poplatníka o 3 tisíce. Toto vede ke snížení příjmů rozpočtu přibližně o 100 miliard korun.

 K tomu byly výdaje zvýšeny o necelých 80 miliard. Zde vláda počítá s 37 miliardami na podporu podnikání a 12 miliardami na odměny zdravotníkům, dále pak 7 miliard na nákup vakcín.

Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová vidí takový krok jako nezodpovědný. V prosince se Národní rozpočtová rada vyjádřila, že kdyby měla za sebe navrhnout výši daňové slevy, navrhla by nulu a postupovala by přes snížení plateb za zdravotní a sociální pojištění.

Zmiňovaných 500 miliard odpovídá necelým 10 procentům HDP. Německo pracuje s deficitem 567 miliard euro (přibližně 17 % HDP). Ve Spojených státech je rozpočtový deficit přibližně 10 procent HDP, stejně jako u nás.

P. S.

Za zmínku stojí, že agentura Moody’s nedávno potvrdila České republice rating Aa3, který je na úrovni Belgie či Velké Británie a je lepší než rating například Japonska.